Asgari Geçim İndirimi Hesaplama


ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ HESAPLAMA

Asgari Geçim İndirimi Hesaplama Robotu - Asgari Geçim İndirimi hesaplama robotu ile asgari ücret hesaplama (AGİ) Asgari Geçim İndirimi kaç yaşına kadar alınır Asgari Geçim İndirimi öğrenci faydalanır mı gibi sorularınıza yanıt bulurken, ne kadar asgari geçim indirimi alacağınızı hesaplayabilirsiniz.

Asgari Geçim İndirimi Hesaplama hakkında bilgi, kullanma talimatı ve video için tıklayınız.


Bilgilendirme

Çalışanın medeni hali ve aile durumu dikkate alınarak belirlenmiş indirim oranlarının yıllık brüt asgari ücrete uygulanması ile bulunacak matrah üzerinden %15 oranında yıllık Asgari Geçim İndirimi hesaplanacaktır. Hesaplanan asgari geçim indirimi hesaplanan gelir vergisi tutarını geçemez. Sakatlık indirimi bulunan ücretlinin gelir vergisi matrahı hesaplanırken sakatlık indirimi de mahsup edilecek, sakatlık indiriminin mahsubundan sonra kalan gelir vergisi matrahı üzerinden hesaplanan gelir vergisi tutarından da yıllık asgari geçim indirimi tutarının 1/12'si mahsup edilecektir. Mahsup edilecek tutar, kalan gelir vergisi tutarını aşamayacak ve asgari geçim indirimi farkı diğer dönemlerde de değerlendirilmeyecektir.

Asgari geçim indirim oranları değerleri nedir?

- Mükellefin Kendisi İçin %50
- Mükellefin Eşi İçin %10
- İlk İki Çocuk için (ayrı ayrı) %7,5
- İlk İki Çocuk için ( ayrı ayrı ) %5

Çoçuk sayısı ve medeni duruma göre hesaplama nasıl yapılır?

Çocuk sayısına ve medeni duruma göre Asgari Geçim İndirimi tutarını öğrenmek için aşağıdaki Asgari Geçim İndirimi hesaplama robotumuzu kullanabilirsiniz.

Asgari geçim indirimi nasıl hesaplanır?

Aylık Brüt Asgari Ücret x 12 = Yıllık Brüt Asgari Ücret (Yıllık Brüt Asgari Ücret X % Asgari Geçim İndirim Oranı X % 15) / 12 = Asgari Geçim İndirim Tutarı